Silikon Fitilin Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Silikon Fitilin Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Silikon fitil, özellikle endüstriyel alanlarda sık sık kullanılan bir malzeme türüdür. Bu fitiller karbon ve oksijene karşı dayanımı yüksek bir elementten üretilmektedir. Firma ve kişi isteğine bağlı olarak değişken ölçülerde üretilebilen silikon fitil fiyatı da bütçeyi zorlamamaktadır.

Silikon Fitilin Kullanım Alanları

Fitilin ana malzemesi silikon olduğundan ve rahat bulunabildiğinden silikon fitil fiyatları oldukça makul sevilerdedir. Bu sebeple ürün çok farklı alanlarda insanlar tarafından talep edilmektedir. Silikon fitillerden en fazla yararlanılan sektör kapı ve pencere üretimidir. Kapı ya da pencere kenarlarına sabitlenen fitiller çok sayıda avantajı beraberinde getirmektedir. Buna göre fitiller sayesinde yağmur suları, böcek ve haşerelerin buradan içeri girmesi engellenmektedir.

 

Silikon fitiller conta ve boruların üzerinde de kullanılabilmektedir. Fitilin hafif yapısı bu malzemelere yük aktarılmadan kullanılmasını sağlamaktadır. Fitilin sıcaklık dayanımı gıda ve ilaç sektöründeki kullanımını da artırmıştır. Ürün buharlı ya da sıcak çalışan makineler ile birlikte rahatlıkla çalışabilmektedir. Ayrıca fitillerin dış görüntüsü de estetik açısından bir problem oluşturmamaktadır.

 

Silikon Fitilin Özellikleri

Silikon fitiller çok sayıda doğa koşuluna karşı kullanımını devam ettirebilen ürünler arasında yer almaktadır. Karbon ve oksijen dayanımı, fitilin kullanıldığı alanda görülebilecek korozyon tehlikesine karşı sağlamlığı artırmaktadır. Bu da ürünün hiçbir şekilde paslanmamasını sağlamaktadır.

 

Silikon fitiller çok yüksek ve çok düşük hava sıcaklarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Hava sıcaklığındaki ani değişimler silikonun performansını negatif yönde etkilememektedir. Buna göre silikon bir fitilin dayanabileceği en düşük sıcaklık -60 derece olarak belirtilmektedir. Bu ürün dayanımı için en yüksek sıcaklık değeri ise +250 derece olarak ölçülmektedir. Yüksek sıcaklığa karşı dirence sahip olan fitiller bunu yangın durumunda da göstermektedir. Buna göre silikon fitiller herhangi bir yangın durumunda uzunca bir süre hasar görmeden durabilmektedir.

Tıkla Ara